فهرست مطالب

شهید جاسم نوری

شهید جاسم نوری

  • نام و نام خانوادگی : سید جاسم نوری
  • نام پدر : 
  • تاریخ تولد : ۱۳۴۶/۱۲/۱۵
  • محل تولد :  حمیدیه
  • تاریخ شهادت : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  • محل شهادت :سامرا
  • محل دفن :  گلزار شهدای اهواز – قطعه شهدای مدافع حرم

 

زندگی نامه :

در پانزدهمین روز اسفند ماه سال ۱۳۴۶ در شهرستان حمیدیه دیده به جهـان گشـود و نامـش را سیـد جاسـم نهادند ؛ سید جاسم سیزده ساله بود که حمله‌ بی رحمانه عراق به ایران آغاز شد و جوانان و نوجوانان غیور ایرانی باید از سرزمین مادری خود دفاع می‌کردند . وی از همان روزهای نخست جنگ تحمیلی در دفاع مقدس حضور داشت که هوش و ذکاوتش سبب شد در سن ۱۳ سالگی فرمانده گردان امام علی(علیه السلام) شود .
سید جاسم مرد خستگی ناپذیری بود و این را از مسئولیت هایی که برعهده داشت می توان فهمید ؛ جذب ، پذیرش و گزینش نیرو بخشی از زحمات این دلاور مرد در سپاه حمیدیه بود . همیشه کارهای نشدنی را به او می سپردند زیرا با جذابیت رفتاری و اخلاقی در دل اطرافیان خود جا می گرفت ، نه به عنوان فرمانده و مسئول بالا دست بلکه همچون دوستی صمیمی و در شرایط سخت جنگ و حمله رژیم بعثی توانست ۷۲۰ نفر از نیروهای بومی حمیدیه را در قالب گردانی با فرماندهی علی بلالک تشکیل و سازماندهی کند .
در طول دوران دفاع مقدس نقش مهم و غیر قابل انکاری در بسیج مردمی حمیدیه داشت . این دلاور مرد ، در واحد عملیات لشکر ۷ ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سال ۶۲ توانست با تلاشی خستگی ناپذیر و روحیه مخلصانه اطلاعات کلیدی از وضعیت نیروهای بعثی جمع آوری کند که در انجام عملیات های بعد موثر واقع شد . پس از اتمام جنگ در حالی که تنها ۲۱ سال سن داشت کوله باری از تجربه و دانـش در زمینــــه‌های نقشه خوانی، مختصات یابی و عکس‌های هوایی به دست آورد و از تبحر بالایی در این زمینه برخوردار شد . همچنین دوره افسری سپاه را در سال ۱۳۸۵ با موفقیت پشت سر گذاشت و بازنشسته شد .
همین تجربیات باعث شد که پس از شروع ماجرای سوریه برای دفاع از حرم اهل بیت (علیه السلام) به صورت داوطلبانه عازم این کشور شود . به گواه دوسـتانش شجاعت و ذکاوتش در مبارزه با تکفیری ها مثال زدنی بود . همراه رزمندگان عراقی درکشور سوریه به دفاع از حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) پرداخت . با شروع نبرد تکفیری ها در عراق تصمیم گرفت در این کشور به جهاد بپردازد . در عراق با تجربه ای که در دوره دفاع مقدس در بسیج مردمی داشت مشغول به جمع‌آوری نیروهای مردمی عراق جهت سازماندهی در لشکر حضرت عباس (علیه السلام) وابسته به عتبات عالیات پرداخت و با آموزش و سازماندهی این نیروها رشادت‌های بسیاری از خود نشان داد .
شهـیــد سید جاسـم نوری فرمــانده اطلاعــات لشـــکر حضــرت عباس (علیه السلام) بود و با استفاده از تجربیات و روحیه خستگی ناپذیر ، کار شناسایی و مختصات یابی را انجام می داد .
سید جاسم در حال تشکیل لشکری با عنوان لشکر سید نور (برگرفته از قبیله سادات نور) بود اما شوق وصال به رب العالمین تقدیر دیگری برای او رقم زده بود . .
مهربانی و عطوفت سید جاسم زبان زد خاص و عام بود و همواره به نظم و آراستگی حتی در شرایط سخت جنگ توجه می کرد . صبر در آرامش و سختی سرلوحه رفتار این دلاور مرد بود و از بیت المال بهتر از اموال خود نگهداری می‌کرد . محمد ، روح الله ، علی و تنها دخترش رقیه یادگاران ایشان هستند .
پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۴ در نزدیکی شهر الرمادی استان الانبار عراق مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان در مدینه الطب بغداد به شهادت رسید . پیکر شهید نوری به کربلای معلا منتقل و با حضور اقشار مختلف مردم و رزمندگان عراقی در بین الحرمین تشییع شد و پس از آن به ایران انتقال یافت . پس از انتقال به ایران در روز یکشنبه ۱۰ خرداد ماه مردم حمیدیه با این شهید وداع کردند . در اهواز نیز با حضور اقشار مختلف مردم ، رزمندگان عراقی و یمنی تشییع شد و بنا به وصیت شهید ، پیکر مطهرش در پایین مزار شهید مدافع حرم حبیب جنت مکان در گلزار شهدای اهواز آرام گرفت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *